2021-22 PBA Season


(Season 46)

Final Standings

Team                                           GP  Won  Lost  PCT.
TNT Tropang Giga                               37   26   11   .703
Magnolia Hotshots                              41   27   14   .659
Meralco Bolts                                  42   25   17   .595
San Miguel Beermen                             32   19   13   .594
Barangay Ginebra San Miguel                    36   20   16   .556
NLEX Road Warriors                             30   16   14   .533
$Northport Batang Pier                         25   11   14   .440
Alaska Aces                                    24   10   14   .417
Phoenix Super LPG Fuel Masters                 25   10   15   .400
Rain or Shine Elasto Painters                  24    9   15   .375
^Terrafirma Dyip                               22    6   16   .273
#Blackwater Bossing                            22    1   21   .045
$Northport Batang Pier Head Coaching Record Breakdown: Pido Jarencio (8-14), Bonnie Tan (3-0)
^Terrafirma Dyip Head Coaching Record Breakdown: Johnedel Cardel (5-12), Gian Carlo Nazario (1-4)
#Blackwater Bossing Head Coaching Record Breakdown: Nash Racela (0-11), Ariel Vanguardia (1-10)

2021 Philippine Cup
July 16 to October 29
                                Elimination   Playoff  Quarter Finals  Semi Finals   Finals        Totals
Team                              Won Lost   Won Lost     Won Lost       Won Lost   Won Lost  GP Won Lost PCT. Head Coach
TNT Tropang Giga                   10   1                   1   0          4   3      4   1   24  19   5  .792 Chot Reyes
Magnolia Hotshots                   8   3                   2   0          4   2      1   4   24  15   9  .625 Chito Victolero
Meralco Bolts                       9   2                   1   1          2   4              19  12   7  .632 Norman Black
San Miguel Beermen                  7   4                   2   0          3   4              20  12   8  .600 Leo Austria
*Northport Batang Pier              6   5                   0   2                             13   6   7  .462 Pido Jarencio
Rain or Shine Elasto Painters       6   5                   0   2                             13   6   7  .462 Chris Gavina
NLEX Road Warriors                  5   6                   1   1                             13   6   7  .462 Yeng Guiao
#Barangay Ginebra San Miguel        4   7      1   0        0   1                             13   5   8  .385 Tim Cone
Phoenix Super LPG Fuel Masters      4   7      0   1                                          12   4   8  .333 Topex Robinson
Terrafirma Dyip                     4   7                                                     11   4   7  .364 Johnedel Cardel
Alaska Aces                         3   8                                                     11   3   8  .273 Jeffrey Cariaso
Blackwater Bossing                  0  11                                                     11   0  11  .000 Nash Racela
*Pido Jarencio of Northport Batang Pier missed the win (September 9, 2021) from the Blackwater Bossing game, the win (September 11, 2021) from the Terrafirma Dyip, and the win (September 12, 2021) from the NLEX Road Warriors game in the Elimination Round. Pido Jarencio's coaching record is 3-7. Bonnie Tan took over the coaching duties for Northport Batang Pier and went 3-0
#Also known as One Ginebra Nation

2021-22 Governor's Cup
December 8, 2021 to April 22, 2022
                                Elimination   Playoff  Quarter Finals  Semi Finals   Finals        Totals
Team                              Won Lost   Won Lost     Won Lost       Won Lost   Won Lost  GP Won Lost PCT. Head Coach
Barangay Ginebra San Miguel         6   5                   2   0          3   1      4   2   23  15   8  .652 Tim Cone
Meralco Bolts                       7   4                   1   0          3   2      2   4   23  13  10  .565 Norman Black
Magnolia Hotshots                   9   2                   1   0          2   3              17  12   5  .706 Chito Victolero
NLEX Road Warriors                  8   3                   1   1          1   3              17  10   7  .588 Yeng Guiao
TNT Tropang Giga                    7   4                   0   2                             13   7   6  .538 Chot Reyes
San Miguel Beermen                  7   4                   0   1                             12   7   5  .583 Leo Austria
Alaska Aces                         6   5                   1   1                             13   7   6  .538 Jeffrey Cariaso
Phoenix Super LPG Fuel Masters      5   6      1   0        0   1                             13   6   7  .462 Topex Robinson
Northport Batang Pier               5   6      0   1                                          12   5   7  .417 Pido Jarencio
Rain or Shine Elasto Painters       3   8                                                     11   3   8  .273 Chris Gavina
^Terrafirma Dyip                    2   9                                                     11   2   9  .182 Johnedel Cardel
Blackwater Bossing                  1  10                                                     11   1  10  .091 Ariel Vanguardia
^Johnedel Cardel of Terrafirma Dyip did not coach the first five games of the Elimination Round due to injury (December 9 vs. Phoenix Super LPG Fuel Masters, December 11 vs. Rain or Shine Elasto Painters, December 15 vs. Magnolia Hotshots, December 18 vs. NLEX Road Warriors, and December 26 vs. San Miguel Beermen). Johnedel Cardel's coaching record is 1-5. Gian Carlo Nazario took over the coaching duties for Terrafirma Dyip and went 1-4

Most Valuable Player                                    Earl Scottie Thompson     Barangay Ginebra San Miguel
Rookie of the Year                                      Michael Mikey Williams    TNT Tropang Giga
Most Improved Player                                    Juami Tiongson            Terrafirma Dyip
Samboy Lim Sportsmanship Award                          Kevin Alas                NLEX Road Warriors
Virgilio Baby Dalupan Coach of the Year                 Chot Reyes                TNT Tropang Giga
Bogs Adornado Comeback Player of the Year               June Mar Fajardo          San Miguel Beermen
Mr. Executive of the Year                               Alfrancis Chua            Barangay Ginebra San Miguel
Defensive Player of the Year                            Arwind Santos             San Miguel Beermen/Northport Batang Pier
Mr. Quality Minutes                                     Allein Maliksi            Meralco Bolts
Scoring Champion                                        Michael Mikey Williams    TNT Tropang Giga
Order of Merit                                          Michael Mikey Williams    TNT Tropang Giga
                                                        Ian Sangalang             Magnolia Hotshots
                                                        Robert Bolick             NorthPort Batang Pier
                                                        Matthew Wright            Phoenix Super LPG Fuel Masters
Game of the Season                                      San Miguel Beermen vs. NorthPort Batang Pier
2021 Philippine Cup Champions                           TNT Tropang Giga
2021 Best Player of the Philippine Cup                  Calvin Abueva             Magnolia Hotshots
2021 Philippine Cup Finals Most Valuable Player         Michael Mikey Williams    TNT Tropang Giga
2021-22 Governor's Cup Champions                        Barangay Ginebra San Miguel
2021-22 Best Player of the Governor's Cup               Earl Scottie Thompson     Barangay Ginebra San Miguel
2021-22 Bobby Parks Best Import of the Governor's Cup   Justin Brownlee           Barangay Ginebra San Miguel
2021-22 Governor's Cup Finals Most Valuable Player      Earl Scottie Thompson     Barangay Ginebra San Miguel

Mythical First Team
Michael Mikey Williams    TNT Tropang Giga
Earl Scottie Thompson     Barangay Ginebra San Miguel
June Mar Fajardo          San Miguel Beermen
Calvin Abueva             Magnolia Hotshots
Arwind Santos             San Miguel Beermen/Northport Batang Pier

Mythical Second Team
Ian Sangalang             Magnolia Hotshots
Christian Standhardinger  Barangay Ginebra San Miguel
Matthew Wright            Phoenix Super LPG Fuel Masters
Robert Bolick Jr.         Northport Batang Pier
Jaymar C. J. Perez        San Miguel Beermen

All-Defensive Team
Cliff Hodge               Meralco Bolts
Arwind Santos             San Miguel Beermen/Northport Batang Pier
Kelly Williams            TNT Tropang Giga
Jio Jalalon               Magnolia Hotshots
Chris Ross                San Miguel Beermen

All-Rookie Team
Michael Mikey Williams    TNT Tropang Giga
Joshua Munzon             Terrafirma Dyip
Jamie Malonzo             Northport Batang Pier
Calvin Oftana             NLEX Road Warriors
Santi Santillan           Rain or Shine Elasto Painters
2021 PBA Draft (Season 46 PBA Draft)

[Main Menu | Philippine Basketball Association | Past PBA Season]